<< Previous Next >>

'Love torrent'-XIII


'Love torrent'-XIII
Photo Information
Copyright: Bayram Gocmen (boreocypriensis) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6774 W: 207 N: 2989] (9571)
Genre: Animals
Medium: Color
Date Taken: 2008-09
Categories: Insects
Camera: Olympus C-5060WZ, @ ISO 125
Exposure: f/5.6, 1/500 seconds
Photo Version: Original Version, Workshop
Theme(s): Love in Wildlife:), Butterflies from the Middle East & Europe [view contributor(s)]
Date Submitted: 2010-10-15 1:59
Viewed: 9695
Favorites: 1 [view]
Points: 70
[Note Guidelines] Photographer's Note
Pieris (=Artogeia) rapae (Küçük Beyaz Melek, Küçük Lahana Kelebeği) [Eng. ‘Small White’]

Küçük Beyaz Melek 35-50 mm kanat genişliği ile küçük yahut orta boyutlu bir Pieridae ailesi üyesidir. Yaygın olarak bazen Küçük Lahana Kelebeği olarak da bilinir. Lahana Kelebeği adı ise Büyük Beyaz Melek (Pieris brassicae) için kullanılır.

Erkeğin üsttaraf zemin rengi beyazdır: Ön kanat siyah bir apeks (uç) ve postdiskal alanda iki siyah leke taşır (alttarafı oldukça donuk ve zor farkedilir). Arka kanat üzerinde sadece tek olan küçük siyah bir kostal benek vardır. Ön kandın alt tarafının zemin rengi beyaz olup sarımsı bir apeks ve iki küçük siyah postdiskal beneğe sahiptir. Arka kanadın alt tarafının zemin rengi açık sarıdır, dağınık siyah pullara sahiptir. Dişi erkeğe benzerdir fakat üst taraftaki siyah lekeler daha büyük ve daha belirgindir. Sarı renk ve dağınık siyah pullar kışın ve bahar başlangıcındaki nesillerde daha yoğun iken, üst taraftaki siyah lekeler daha donuk ve bazen de zor farkedilir.

Avrupa’dan, kuzey Afrika ve Asya’ya yaygın şekilde bulunur. Ayrıca kazara kuzey Amerika, Avusturalya ve Yeni Zelanda’ya da giriş yapmış ve yetiştirilen lahana, hardal rekoltelerinde zararlı haline gelmiştir. Tüm yıl boyunca ard arda ve iç içe giren nesiller halinde uçarlar. Olgunlaşmamış safhaları kış aylarında görülür. Ilıman iklim ve tırtıl konak bitkilerinin bolluğu bu türün kış boyunca üremesini olası kılar. Tırtıl konak bitkileri Sinapis alba (Ak Hardal) ve değişik diğer Cruciferaceae (Lahanagiller) ailesi türleridir. Yazın ve güz mevsiminde Capparis spinosa (Kappar/Kapari/Gebere) üzerinde yumurtladığı da gözlenmiştir.

Deniz seviyesinden, dağılış alanındaki en yüksek irtifalara kadar her çeşit ortamda görülür. Tırtıl konak bitkilerinin yıl boyunca iyi geliştiği sulama alanlarına yakın yerlerde çok sayılarda biraraya gelirler.

*****************************

Small White is a small- to mid-sized butterfly species of the Yellows-and-Whites family Pieridae, with a wingspan of 35-50 mm. It is also commonly known as the Small Cabbage White. The names "Cabbage Butterfly" and "Cabbage White" can also refer to the Large White (Pieris brassicae).

The upperside ground colour of the male is white. Forewing with a black apex and two black marks in the postdiscal area (the lower is very faint and hardly noticable). On the hindwing there is only a single, small black costal spot. The forewing underside ground colour is white with a yellowish apex and two small, black postdiscal spots. Hindwing underside ground colour is light yellow with a light suffusion of black scales. The female is similar to the male but the black markings on the upperside are larger and more pronounced. The yellow colour and light suffusion of black scales are much more intense in winter and early spring broods, while the black markings on the upperside are much fainter and are sometimes barely visible.

It is widespread across Europe, North Africa and Asia and has also been accidentally introduced to North America, Australia and New Zealand where they have become pests on cultivated cabbages and other mustard family crops.. It flies throughout the year in successive, overlapping generations. All the immature stages have been found during the winter months. The mild climate and plethora of larval host-plants appear to encourage this species to breed throughout the winter. The larval host-plants are Sinapis alba (White Mustard) and various other plants of the Cruciferaceae family. In the summer and autumn it has been observed ovipositing on Capparis spinosa (Caper).

It is seen in every type of habitat from sea level to the highest points of its distribution areas. Often collects in large numbers near irrigated areas where its larval host-plants thrive throughout the year.


Kaynaklar/ References:

1. Makris, C. (2003). Butterflies of Cyprus. Bank of Cyprus Cultural Foundation. 329 pp.
2. Baytaş, A. (2008). Türkiye’nin Kelebekleri Doğa Rehberi. NTV yayınları, Doğuş Grubu İletişim Yayıncılık ve Ticaret A.Ş., Istanbul, 222 s.
3. Tolman, T.(2008).Collins Butterfly Guide of Britain and Europe. HarperCollins Publishers Ltd., London,. 384 pp.


©Bayram GÖÇMEN, All Rights Reserved. ********** Google Translate

Hormon_Manyer, montivipera, siggi, CatherineD, nkasot, yasemin, bahadir, Dis. Ac., Gramineae, eqshannon, xTauruSx, uleko, omereser, cypturk, cirano, paolo49, marius-secan, Noisette, anemone, eng55, goldyrs, haraprasan, jusninasirun has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
ThreadThread Starter Messages Updated
To ingridshaul: Merhaba ablam:)boreocypriensis 1 10-17 14:42
To Noisette: Bonsoir mon amieboreocypriensis 1 10-17 14:32
To Gramineae: selamboreocypriensis 1 10-15 16:55
To cirano: spassboreocypriensis 1 10-15 16:52
To eqshannon: Hi Bobboreocypriensis 1 10-15 16:23
To omereser: :))boreocypriensis 1 10-15 16:09
To Hormon_Manyer: Laszlomwmod99 1 10-15 04:03
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

Hi Bareatom,
Wonderful composition with a mating pair, everything, even the antennae, are on the rightest place on the pic. Great sharpness. DoF is shallow a bit, but with this kind of background, this is what to do to separate the subject. Superb photo - although I'm not 100% satisfied with the colors: there's a soft cyan filter on the pic, as it seems like. This is what I tried to change a bit in my WS. Otherwise everything else is marvellous on the image by my opinion.
Tfs, friendly regards, László

Hocam, anlaşılan artık en kusursuz karelerinizde bile kusur arar oldu millet. Ben en küçük bir mavilik dahi hissetmiyorum. Kaldıki oluşturulan karede kırmızılık oluşmuş. Halbuki sizinki bence çok doğal. Çok net ve çok temiz bir makro. Favorilerime alıyorum.
Emeğinize sağlık. Saygılarımla,

Naşit

 • Great 
 • siggi Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 3097 W: 109 N: 12399] (52850)
 • [2010-10-15 2:36]

Hallo MF Bayram
Great image, great moment of the mating process and great clarity of both butterflys details seen. Great light,colors and excellent details.Very good composition.Best regards Siggi

Bayram hocam kim ne derse desin:) tamamen kusursuz bir yakın çekim. Emeklerinize sağlık. Bu arada artık cevap dahi vermediğinizi farkettim ki bu da size yakışır. Emeklerinize sağlık. Saygılar ve Kıbrıs'tan selamlar.
Nazım

Ciao Bayram, lovely couple of beautiful Pieris in nice action, great contrast against wonderful blurry BG, fine details and splendid sharpness, very well done my friend, have a good week end, ciao Silvio

Canim kardesim..bu da cok guzel olmus..Allah bilir daha ne kadar ciftlesme fotosu koycan.:) eline saglik..hepimizden selamlar..
Leyla.

Hocam her zamanki gibi süper bir çiftleşme karesi. Brakin deliyi kendi kendine konuşsun:) Ellerinize sağlık.
Saygılar,

Bahadır

Hello little bro,

again an picture from mating butterflies with good pov and sharpness as well the good dof and details.
Fine colours.

Gert

Selamlar sayın hocam,
harika bir kare,
mükemmel bir zamanlama.
Cernek/ Samsun da kuş halkalama çalışmalarındayız halkacı cemal hocamız ve bazen internet imkanı bulabiliyorum. O aralardan birinde nefis bir görsel şölen sunmuşsunuz.
kaçırmak istemedim.
harika bir çalışma.
En güzel dileklerimle,
hoşcakalın.

These photos are perfect to publish in a book.I hope we can see a document full of these photos one day. TFS

Best regards
Volkan

Would fav'ing this get me an A in your class? Although I love butterflies, especially this Love Boat series, I'm not sure about some of the advanced classes you teach. They are way above my head...but must certainly attract other students...as did Mehmet do for others like.

You speak perfect English...which is almost universal now. I wonder why you have made a switch? I am certain you must have had a definite purpose...pray tell me kind kind Prof.
Bob
!
bOB

Merhaba Bayram hocam,

Özellikle renk tonlarının etkileyici olduğu çok güzel bir çekim.
Diğer eşin traplesçiler gibi baş aşağı durması da çok ilginç olmuş.
Elinize sağlık.

Selam ve saygılarımla,
Mehmet

hocam çok güzel bir ilave daha! Görünen o ki, insanlar hiçbirşeyin farfkında değil burda.. Öyleki neden dahi sorabiliyorlar.. Bence çok iyi gidiyor. Emeklerinize sağlık.
Saygılarımla,

Deniz

 • Great 
 • uleko Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 3396 W: 172 N: 3310] (10940)
 • [2010-10-15 7:44]

Hello Bayram,
A beautiful view of this pair of Small White butterflies. I like the light and the colours and details are very sharp. Thanks for the note in red too!!
TFS and kind regards, Ulla

 • Great 
 • PeterZ Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 5137 W: 166 N: 13121] (49139)
 • [2010-10-15 8:44]

Hello Bayram,
What a collection of mating butterflies! This is another beauty. The light on the butterflies is very beautiful. Excellent sharpness and details. Nice contrasting colours.
Regards,
Peter

Merhaba sevgili arkadaşım,
Another treasure from your impressive archives! Excellent 3D effect with the soft texture of the Small White very well presented. Typical background of a compact camera, but not disturbing in this case because quite contrasting with the subject. İyi bir hafta sonu dileklerimle,
Cathy

Buena composición y equilibrio a pesar de la difícil postura de esa pareja de mariposas.
Buen control de la luz , con buena captura de los detalles y de los colores.
Un saludo: Josep Ignasi.

Merhaba hocam,
Hiç kimse öküzün altında lepidopter aramasın:)
Fotolarınız gayet güzel. Türkçe özenle yazılmış notlar da zaten bizi fazlasıyla memnun ediyor. Sizin africanus'la it dalaşına girdik. Ben onun papağanlara gönderme yapmıştım o da benim çekirgeyi bombalamış:) Beni eğlendiriyor.
Selamlar,
Ömer.

Hola Bayram

Nueva pareja y nueva perfecta composición, tanto de colores como de buena nitidez. Una luz bien tratada.


Un saludo de Antonio

Dayi ellerine saglik. Omer bey cok guzel yazmis:)
Ellerine saglik..selamlar iyi geceler.
Mel

 • Great 
 • cirano Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 997 W: 0 N: 944] (13609)
 • [2010-10-15 15:42]
 • [+]

Seriden harika bir örnek daha.Nerde görsem büyük beyaz sanacaktım,sayende küçüklerini de öğrendik.:) renkler,netlik ve kadraj yerleşimi çok iyi yine.Eline emeğine sağlık dostum.
Bi slavên germ,
Dûrzan

Bayram bey, seri devam ediyor.Çok net ve titiz bir çalışma,tebrikler
Sami TAMSON

Bayram,
Shooting very successful, even if the colors are very sunny.
thank you friends
Laurent

Hello Bayram,
beautiful capture of this butterfly in love, colors, details and light perfect. Excellent picture. Regards, Paolo

Hello Bayram,
Excellent colours and details. Very nice composition with lovely natural colours and fantastic sharpness.
Marius.

 • Great 
 • foozi Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 2791 W: 0 N: 6696] (25839)
 • [2010-10-16 3:46]

Merhaba MF Prof. Bayram,
gosh...what a collection you got. What a view you show.
What a world to enjoy these love torrent view of another specie.
Excellent and really appreciate the great work you prodiced here.
Something that an encyclopaedia offers.

Regards,
Foozi

hello Bayram
beautiful coloured picture with great sharpness and good pose with nice light
a super shot again from you Bayram
greeting lou

arkadaşım Bayram,
Sorry to look delayed at your beautiful couple (Internet has hiccups.)

Volkan expresses the opinion of the majority of TN members, that you should publish these series!!

You mention in your interesting notes they being a pest (I mean Küçük Beyaz Melek ) - and I notice on your photo damage to the leaves; do they actually eat them or is it their caterpillars?

Your technically perfect work allows us to see a multitude of details, including the fine frill on the edge of the wings.

Perfect presentation!
Anybody saying different should read the story of the fox and the sour grapes!

Have a nice evening
Kendine iyi bak!
Güzel bir yeni hafta
dileklerimle arkadaşım.
Ingrid

Merhabab Bayram
this loving couple is so well highlighted against the dark BG, it looks like two lamps in the darkness, excellent sharp details on the butterflies and the leaf,
the white subjects are well placed in this image
Have a good night
Jacqueline

 • Great 
 • tuslaw Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 2754 W: 282 N: 4931] (19883)
 • [2010-10-17 19:06]

Hello Bayram,
A great shot of these Cabbage Whites. I must admit at first glance I thought they were Sulfur Butterflies. Exceptional detail, DOF and exposure. Well done!!
Ron

Merhaba Hocam, nefis bir çift daha. Anlaşılan kolleksiyon büyük.
Elinize sağlık. Saygılarımla.
Özgür

 • Great 
 • eng55 Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1256 W: 42 N: 1976] (5892)
 • [2010-10-18 13:15]

Bu da harika olmuş Dostum,
Yaprak bazı ayrıntıları gizlemiş:)
Selamlar,ellerine sağlık..

So much love, Big Bro!
You're a lucky man to find so much of it!
I like the yellows that you so beautifully show here, showing the difference of gender of these white!
Bravo!
Goldy

Selamlar again my dear friend,
A lovely capture of these beautiful mating pair of small whites. Lovely composition with good details. Thanks a lot for sharing.

This is such a great shot MF Bayram. Your images are always bright and beautiful. Well defined details and a great timing in the shot. Well done - Have a nice day shooting and warmest regards - Jusni

Calibration Check
0123456789ABCDEF